Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Efectul afisarii unui text litera cu litera

In jos 
AutorMesaj
knight
Fondator
Fondator
knight


Mesaje : 192
Data de înscriere : 27/03/2008
Varsta : 30
Localizare : Undeva...Nush pe unde...Dar pe undeva :D

Efectul afisarii unui text litera cu litera Empty
MesajSubiect: Efectul afisarii unui text litera cu litera   Efectul afisarii unui text litera cu litera EmptyDum Mar 30, 2008 1:11 pm

Flash. Selecteazeaza type tool si tipareste ceva. Apasa pe text cu unealta de selectare si transforma textul in Dynamic text. Numeste variabila "ctext".
Creaza 3 keyframeuri, unul dupa celalalt (1, 2, si 3). Dublu click pe frame-ul 1 sa poti vedea fereastra de ActionScript.

Action scriptul pentru frame-ul unu ar trebui sa arate in felul urmator:var ctext = ""
var text = "Am intentii bune, pe bune, n-ai tu idei, Cate cuvinte frumoase pot spune, unei femei. Am nevoie de-un minut, ca sa-ti stric dimineata, Si de doua legate, sa te fac sa-ti iei viata."

Eu am folosit niste versuri dintr-o melodie de la Parazitii, dar puteti scrie orice text doriti in interiorul ghilimelelor, nu are importanta. Acesta va fi textul pe care se va aplica efectul de tiparire litera cu litera.

La frame-ul doi editeaza Action Script-ul. Scrie aceste randuri:var ctext = ctext + text.substring(0,1)
text = text.substring(1)

Aceste comenzi adauga cate o litera de la "text" catre "ctext", scotand-o apoi din "text". Continuam cu frame-ul 3

Adauga urmatorul script la Action Scriptvar ctext = ctext+text.substring(0, 1); text = text.substring(1); gotoAndPlay (2);

Aceasta comanda va crea un loop cu cele doua actiuni. Poti schimba viteza cu care tipareste
a) Modificand fps (frames per second)
b) Adaugand spatiu intre keyframe-uri
Sus In jos
https://funnyzone.forum-canada.com
 
Efectul afisarii unui text litera cu litera
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Efectul blur pentru un text
» Patch Romanian Text v1.1
» Stiluri pentru text

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Tutoriale Flash-
Mergi direct la: